Rok szkolny 2019/20

WRZESIEŃ
 

2 września - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Tak niedawno rozstaliśmy się. a już nadszedł czas powrotu i spotkania. Wierszem i piosenką pożegnaliśmy wspaniałe wakacyjne dni, a szczerze i gorąco powitaliśmy kochaną szkołę. Uroczysta akademia odbyła się w dwóch turach. Akademię dla klas starszych przygotowała klasa VIa pod przewodnictwem p. Anny Szczepańskiej, a dla klas młodszych – klasa IIa i klasa IIIa pod opieką p. Beaty Piątek i p. Grażyny Pniak. Pan dyrektor Jakub Wiśniewski serdecznie powitał licznie zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególne powitanie skierował do uczniów klas pierwszych, którzy wstąpili w progi naszej szkoły. Po akademii wszyscy udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Było gwarnie i wesoło.

opis p BP, zdjęcia i filmiki p. IW

Zobacz zdjęcia i filmiki:

>>>klasy IV – VIII<<<,   >>>filmik<<<

>>>klasy I – III<<<,       >>>filmik<<<

>>>galeria klas<<<

*

15 września -  International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki

 

 

 

>>>mapa<<<

15 września, już w 200 krajach, jest świętem kreatywności i zabawy. Uczniowie i nauczyciele na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty i poznać ich mocne strony. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka.

 

Nasza szkoła zorganizowała Dzień Kropki 13 września. Jak świętowaliśmy?

- klasa 6a przygotowała inscenizację o Vashti oraz "Kropkowy pokaz mody" >>>zobacz zdjęcia<<<

- klasa 2a zaprezentowała  "Piosenkę o Kropce" ,

- uczniowie klas ósmych zorganizowali zdjęcia w fotobudkach,

- w klasach odbyły się ciekawe zajęcia z "kropkami"

- na pamiątkę wykonaliśmy klasowe zdjęcia.

 

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę! :)

organizator IW, ET

*

17 września - 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

>>>zobacz zdjęcia<<<

17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętniających 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Po mszy św. przemaszerowaliśmy ulicami naszej dzielnicy pod symboliczny pomnik rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka. Tam wysłuchaliśmy wierszy w wykonaniu Pauliny i Nikoli oraz pełnych patriotyzmu słów przewodniczącego rady miejskiej pana Mateusza Bochenka. Dla wszystkich uczestników wydarzenia była to piękna lekcja patriotyzmu.

 

opis i zdjęcia p. DA

*

30 września - Dzień Chłopaka w klasie 2b

>>>zobacz zdjęcia<<<

30 września w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Rodzice przygotowali prezenty dla chłopców i drobne upominki dla dziewczynek. Było wesoło i … słodko J

wych. p. MD

*

30 września - DZIEŃ CHŁOPAKA

By się spełniły Wasze życzenia,

by się ziściły Wasze pragnienia,

by uśmiech często gościł na Waszej twarzy,

byście zdobyli w życiu szczyty swoich marzeń.

Wszystko, co chcielibyście, by się zdarzyło,

wszystko, czego pragniecie, by Waszym było!

   
*

28 września - Festyn Rodzinny

>>>zobacz plakat<<<

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

28 września 2019 r. odbył się w naszej szkole po raz kolejny Festyn Rodzinny.
Organizatorami festynu byli nauczyciele, rodzice oraz członkowie Stowarzyszenia „Szkoła dla Ostrów – Ostrowy dla Szkoły”. Imprezę prowadził Pan Tomasz Mucha.

Po oficjalnym rozpoczęciu festynu, przez dyrektora szkoły p. Jakuba Wiśniewskiego, uczniowie zademonstrowali gościom i rodzicom swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne.

Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli możliwość wzięcia udziału w konkurencjach sportowych.

W czasie trwania festynu czynny był bufet, w którym dla spragnionych były napoje, a dla zgłodniałych pyszne ciasta sponsorowane przez piekarnię - cukiernię „Łysa Góra” oraz bigos i kiełbasa z grilla. Słodkich chwil dostarczała wata cukrowa o różnych smakach.

Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do dyspozycji dzieci podczas trwania festynu był dmuchany zamek, bramka celnościowa, oraz ścianka wspinaczkowa. Ta ostatnia cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych uczestników festynu.

Nie zawiedli nas nasi uczniowie, ich rodzice oraz mieszkańcy Ostrów, którzy przybyli na festyn. Chociaż pogoda była zmienna, dobry humor wszystkim dopisywał.

Zaszczycili nas swoją obecnością: Prezydent Sosnowca p. Arkadiusz Chęciński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej p. Mateusz Bochenek.

Podziękowanie

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji festynu, a wszystkim gościom za miłą atmosferę i wspaniałą zabawę!

ORGANIZATORZY

 
PAŹDZIERNIK
 
*

1 - 6 października - GŁOSOWANIE NA BUDOWĘ BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO

 

 

 

 

 

>>> Nasz projekt 0/24<<<

 

>>>Jak głosować<<<

 

 

Szanowni Rodzice, Mieszkańcy Ostrów

oraz Przyjaciele naszej placówki,

 

Zwracamy się z ogromną prośbą o  oddanie głosu na budowę boiska wielofunkcyjnego, które ma szansę powstać przy naszej szkole w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Wartość tej inwestycji to 1 milion zł. Wasze głosy to szansa na realizację tego projektu! Z boiska będziemy korzystać nie tylko my, ale również nasze rodziny oraz wszyscy mieszkańcy Ostrów.

 

Aby nasze marzenie się spełniło potrzebujemy Waszych głosów!

 

Uczniowie SP nr 33

KTO MOŻE GŁOSOWAĆ?

Każdy mieszkaniec Sosnowca (nawet niepełnoletni).

Głosujący ma do dyspozycji 2 głosy i może głosować na dowolne projekty z terenu całego miasta:

   a) jeden głos można oddać na projekt z Ogólnomiejskiego Rejonu Konsultacyjnego (należy kliknąć w wybraną dzielnicę i zaznaczyć projekt),

    b) drugi głos na projekt ze Strefy Ogólnomiejskiej - to tutaj znajdziesz nasz projekt (numer O/24)

JAK GŁOSUJEMY? Tylko elektronicznie - poprzez formularz na stronie

(należy przygotować nr PESEL i telefon):

 https://obywatelski.sosnowiec.pl/glosowanie

 

                             DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE GŁOSY!

*

6 października - DZIEŃ UŚMIECHU W NASZEJ SZKOLE

Święto to obchodzone jest od 1999 r., w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą Światowego Dnia Uśmiechu był Harvey Ball, który w 1963 r. wymalował symbol uśmiechniętej buzi „smiley face".

 

Organizatorami tego dnia w naszej szkole był Mały Samorząd klas I - III oraz Samorząd Uczniowski klas IV - VIII.

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

5 - 20 października - Europejski Tydzień Kodowania - Code Week

W najbliższym tygodniu nasza szkoła weźmie udział w Europejskim tygodniu kodowania (Code Week) - "Razem kodujemy - razem się bawimy".

Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W ramach tej inicjatywy nasi uczniowie poznają podstawy programowania w różnych językach: Scratch, Baltie oraz  Python (Pixblocks). Będziemy również kodować na stronie code.org.

organizator IW

 

*

10 października - Dzień Języków Obcych

>>>zobacz zdjęcia<<<

Tradycją w naszej szkole stały się obchody Dnia Języków Obcych, tak też było i tym razem. Aktorzy z klas: 5c, 6a i 7a zabrali nas w bajkowy świat i zaprezentowali całej społeczności szkolnej przedstawienie pod tytułem „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, czyli „Snow White and the Seven Dwarfs”. Całość uświetnił występ naszej wokalistki Dominiki Cieślik.

Dekoracja: M. Kozioł, przygotowanie przedstawienia: B. Oświęcimska, A. Cyran, O. Chodakowska

*

11 października - Uroczysty apel z okazji XIX Dnia Papieskiego

>>>zobacz zdjęcia<<<

W naszej szkole 11.10.2019 r. odbył się uroczysty apel z okazji XIX Dnia Papieskiego. Hasłem tegorocznego święta były słowa Wstańcie, chodźmy,  wypowiedziane przez Jezusa do śpiących uczniów w Ogrodzie Oliwnym. Taki tytuł nosi też przedostatnia książka papieża Polaka, wydana w 2004 r. Rok 2019 to 40 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W naszym apelu przypomnieliśmy ważne wezwania papieża do Polaków wypowiedziane w tym okresie.

Dni Papieskie to również okazja do składania ofiar na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, które wspomaga zdolną niezamożną młodzież w edukacji. 13.10.2019 r wolontariusze naszej szkoły kwestowali w kościele MBN Pomocy na rzecz Fundacji.

 

Scenariusz apelu: p. Anna Pietraszkiewicz, ks. Patryk Kucharski

Zdjęcia: p. Małgorzata Rejdych

Nagłośnienie: p. Marek Mizgajski

Pomoc w dekoracji: p. Jakub Wisniewski

 

*

11 października - Wyjście do kina uczniów klasy 7a

>>>zobacz zdjęcia<<<

Klasa 7a spędziła miły dzień na wycieczce w Sosnowcu. Najpierw byliśmy w kinie na filmie „AD Astra”. Po filmie trochę zgłodnieliśmy, więc odwiedziliśmy naszą ulubioną restaurację Mc Donald’s J. A na koniec udaliśmy się na spacer ulicami Sosnowca. Wycieczkę zakończyliśmy przed Urzędem Miejskim.

Opiekunowie: O. Chodakowska, B. Błaszkiewicz

*

15 października - Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

>>>zobacz zdjęcia<<<

Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej.  W ten dzień, nauczyciele  i pracownicy szkoły otrzymują życzenia wytrwałości  i cierpliwości do dalszej, nie zawsze łatwej pracy.  Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się 15 października, przygotowany przez klasę 4a wraz ze starszymi koleżankami z 8a, pod kierunkiem p. Marty Patyk oraz p. Bożeny Błaszkiewicz. Uczniowie zaprezentowali humorystyczne wiersze skierowane do wszystkich pracowników szkoły. Chórek szkolny wraz z klasą 4a zaśpiewali piosenkę z repertuaru „Męskie granie” – „Sobie i Wam”. Natomiast uczennice klasy 5a zaprezentowały talent wokalny wykonując piosenkę „Szkolne życzenia”. Występy zakończył taniec szkolnej grupy tanecznej, przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Rejdych, oraz życzeniami Pana Dyrektora Jakuba Wiśniewskiego skierowanymi do pracowników szkoły. Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły słodkie upominki

opis p. MP

*

15 października - Wyniki Szkolnego konkursu fotograficzno – dziennikarskiego "NA WAKACYJNYCH ŚCIEŻKACH"

>>>zobacz zdjęcia<<<

Konkurs fotograficzny polegał na wykonaniu fotoplakatu z naszych wakacyjnych wypraw. Natomiast dziennikarski na napisaniu reportażu, opowiadania lub wiersza na temat wakacyjnych przeżyć:

1. miejsce w konkursie fotograficznym zdobyła Milena Ból z kl. VIa

1. miejsce w konkursie dziennikarskim - Amelia Krupa z kl. IIIa

Dyplomy za udział otrzymały:

Dominika Cieslik kl Va

Nikola Gutowska kl IIIa

Maja Iwanczewska kl II b

Izabela Kraus kl IIIa

Julia Rafińska kl Va

Wiktoria Rafińska kl Va

Emilia Walotek kl IIIa

Wszystkim bardzo gratulujemy!

organizatorzy p. DA i p. JC

*

18 października - Młodzieżowy Grant Obywatelski

Drodzy uczniowie,
Przed nami trzecia realizacja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, który w tym roku nosi nazwę Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego.

Zachęcamy Was, nasi drodzy Uczniowie, do zapoznania się z regulaminem sosnowieckiego Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego i w terminie od 20 września do 18 października br. do zgłaszania w jego ramach własnych projektów!

Jeśli mielibyście jakieś pytania, kierujcie je śmiało do p. Doroty Adamczyk

 lub do członków Samorządu Szkolnego.


Niech zaangażowanie i kreatywność będą z Wami!

>>>czytaj więcej<<<

*

22 października - Konkurs „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna”

>>>zobacz zdjęcia<<<

W naszej szkole obył się I etap regionalnego konkursu „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna”. Gościliśmy drużyny z Sosnowca, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się sprawnością i szybkością w ośmiu konkurencjach sportowych: Syzyf, Znicz Olimpijski, Szybkość Chronosa, Wyścig Rydwanów, Koła Olimpijskie, Nić Ariadny, Salomon, oraz Dawid i Goliat. Zmagania sportowe dostarczyły wszystkim dużo wrażeń. Uczestnicy dobrze się bawili. Przed drużynami jeszcze dwa etapy: wiedzy o miastach Zagłębia Dąbrowskiego oraz teatralny „Podania i Legendy Zagłębiowskie”.

 

Życzymy powodzenia!

*

22 października - Spotkanie z Rzecznikiem Praw Konsumenckich

>>>zobacz zdjęcia<<<

22 października  po raz kolejny gościła w naszej szkole pani Adrianna Peć – Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenckich. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat praw konsumenta. Uczniowie klas 8  uzyskali informacje na temat głównych instytucji stojących na straży przestrzegania praw konsumenta oraz  prawnych uwarunkowań sprzedaży konsumenckiej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procedurą składania reklamacji. Zostali również uwrażliwieni na problemy wynikające z zawierania umów na odległość i poza lokalem. Otrzymali ulotki informacyjne, z których mogą w przyszłości czerpać wiedzę na ww temat.  Bardzo dziękujemy pani Adriannie Peć za żywą lekcję przedsiębiorczości. 

*

22 października - Klub Dobrej Rozmowy

>>>zobacz zdjęcia<<<

Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie: Czy w naszej szkole jest czas i miejsce na to, by ze sobą rozmawiać? W społeczności szkolnej wiele się dzieje, pojawiają się nowe „gorące” tematy – szkolne problemy (np. kradzieże, wykluczanie niektórych osób), ale też szersze, jak zmiany w szkołach czy sytuacja na świecie (w tym np. uchodźcy). Ale czy rzeczywiście się o tym rozmawia? Hm… Na lekcjach zdobywa się wiedzę, analizuje nowe zagadnienia, a zwykle brakuje czasu i możliwości na dyskusje i refleksje. Na godzinie wychowawczej z kolei często omawia się różne sprawy, ale są one głównie związane z życiem klasy i szkoły: wycieczki, sprawdziany itd. Przerwa? Trudno rozmawiać w takim hałasie, a trzeba jeszcze coś zjeść albo zdążyć się dowiedzieć, co było zadane. Może w takim razie warto założyć klub dobrej rozmowy? My spróbowaliśmy … i udało się.

*

22 - 31 października - Pomoc dla Mini Zoo w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

PRZYŁĄCZMY SIĘ DO AKCJI!

Podopieczni Mini Zoo w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

przyjmą żołędzie, kasztany oraz suche liście dębu.

Jeśli masz ochotę pomóc i chcesz pozbierać trochę przekąsek dla zwierzaków dołącz do nas.

Przynieś swoje zbiory do szkoły, a my zawieziemy je do mini zoo.

Zbiórka trwać będzie od 22 do 31 października 2019 roku.

>>>czytaj więcej<<<

organizator: p. JK i  p. ML

*

25 października - Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Dziadkom

za udział w uroczystym ślubowaniu uczniów klas pierwszych

wychowawcy klas: Ia i I b

>>>zobacz zdjęcia<<<

   

*

25 października – Wyjazd na rewię na lodzie

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klas: II a, II b i III a pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyli w barwnym widowisku teatralnym na lodzie NIEZWYKŁE PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA. Na Stadionie Zimowym w Sosnowcu zaprezentowało się ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Lodowa opowieść oparta na motywach baśni Bolesława Leśmiana była wzbogacona piękną, ruchomą scenografią i rozbudowanymi dekoracjami. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna.
Dzieci gromko oklaskiwały popisy łyżwiarzy. Wszyscy byli zachwyceni spektaklem.

 

opis p. BP, zdjęcia p. MD
 

*

28-29 października – Mistrzostwa Sosnowca dzieci oraz Igrzyska Młodzieży w badmintonie

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

28 i 29 października 2019 roku odbyły się w Mistrzostwa Sosnowca dzieci oraz Igrzyska Młodzieży w badmintonie. W Mistrzostwach dzieci brali udział uczniowie klas IV-VI. Drużynę dziewcząt reprezentowały uczennice z klasy Va: Dominika Cieślik i Patrycja Krusiec. Drużynę chłopców reprezentowali Paweł Rejdych z klasy V c oraz Kacper Rygał  z klasy VIa. Dziewczęta zdobyły 4. miejsce a chłopcy 7. miejsce. 

 

W Igrzyskach Młodzieży brały udział klasy VII-VIII. Drużyna dziewcząt w składzie Magda Dobrakowska - kl. VIII a oraz Julia Cieślik - kl. VIII b. Drużyna chłopców: Maciek Głowania i Kuba Krawczyk z kl. VIII a. Dziewczęta i chłopcy zdobyli  1. miejsce, a tym samym przeszli do zawodów rejonowych.

opis i zdjęcia p. MR

*

29 października – Bal Wszystkich Świętych

>>>zobacz zdjęcia<<<

Do tradycji naszej szkoły należy organizowany co roku Bal Wszystkich Świętych, w którym uczestniczą uczniowie klas I-III. 29 października po raz szósty dzieci wzięły udział w zabawie zorganizowanej przez p. Annę Pietraszkiewicz oraz wolontariuszy z klasy 6a. Oprócz zabaw tanecznych były zabawy ruchowe i zagadki. Wspólnie rysowaliśmy postać anioła - opiekuna naszej zabawy. Humory dopisywały wszystkim bawiącym się. O nagłośnienie na Balu zadbał pan Marek Mizgajski, za co serdecznie dziękujemy.

opis i zdjęcia p. AP

 
LISTOPAD
 
*

6 listopada – Zajęcia otwarte dla przedszkolaków

   

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klasy II a wraz ze swoją wychowawczynią p. Beatą Piątek mieli przyjemność gościć dzieci z oddziału „0” – Motylki Miejskiego Przedszkola nr 31 w Sosnowcu. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości tematyka zajęć otwartych „Jestem Polakiem” dotyczyła symboli narodowych, które powinno znać każde dziecko. Drugoklasiści zaprezentowali wiersze, piosenki i legendy dotyczące tematu. Były tańce, filmy i krzyżówki. Przedszkolaki oglądały wszystko z wielkim zainteresowaniem. Same również uczestniczyły w lekcji. Czas minął bardzo szybko, bo i tematyka zajęć szeroka i wiele różnych aktywności. Było miło i radośnie.

opis p. BP

*

8 listopada – Akademia z okazji Święta Niepodległości

>>>zobacz zdjęcia<<<

„Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania. Wolność to możliwość wyboru, to szczęśliwe powroty, to dom pełen ukochanych ludzi. Nie ma nic cenniejszego nad wolność…”
8 listopada uczniowie klas 8a i 6b przygotowali montaż słowno – muzyczny, który przybliżył uczniom szkoły te trudne, ale i radosne chwile – odzyskanie niepodległości. Akademię rozpoczęła „baletnica” Milena Ból tańcem symbolizującym budzącą się do życia Ojczyznę, natomiast uczniowie klasy 4 oraz 2 zaprezentowali się w piosenkach patriotycznych. Cała społeczność szkolna włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. 

opis p. DA

*

8 listopada – Mikołaj na Kresach

>>>zobacz zdjęcia<<<

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji „Mikołaj na Kresach”.
Projekt objęty jest patronatem honorowym Śląskiego Kuratora Oświaty – p. Urszuli Bauer. Paczki trafią do dzieci z polskich szkół na Litwie, Ukrainie i Białorusi. 8 listopada trafiły do Szkoły Podstawowej w Sławkowie, skąd „powędrują” dalej. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Potwierdzenie przekazania darów zebranych w ramach akcji „Święty Mikołaj na Kresach” wywieszone jest na gazetce samorządu uczniowskiego.

opiekun SU p. Dorota Adamczyk
 

*

13 listopada – Spotkanie autorskie z Panią Renatą Kijowską

>>>zobacz zdjęcia<<<

13 listopada mieliśmy zaszczyt gościć na spotkaniu autorskim Panią Renatę Kijowską – dziennikarkę stacji TVN, autorkę 2 książek dla dzieci. „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” oraz „Foka Hela. Historie na fali” wydane przez Wydawnictwo Znak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1, wraz z wychowawcami. Autorka w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o książce, „Kuba Niedźwiedź”. Przygotowując reportaże o zwyczajach niedźwiedzi, zgłębiała swoją wiedzę na ich temat. Opowiadała, jak powinniśmy się zachować w parkach, jak postępować, gdy staje się oko w oko z niedźwiedziem. Podkreślała, że bardzo ważne jest, aby nie dokarmiać niedźwiedzi i żadnych dzikich zwierząt.
Książka o „Heli Foce. Historie na fali” powstała dzięki rozmowom ze specjalistami oraz wizytom w Stacji Morskiej na Helu. Tam poznała wiele faktów, dotyczących życia fok, które w ciekawy sposób przekazywała młodym czytelnikom. Pierwszoklasiści w podziękowaniu za spotkanie wykonali i podarowali Pani Renacie ilustracje do książek.

opis i zdjęcia p. MP

*

14 listopada – MAJSTERKOWO

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klasy II a pod opieką p. Beaty Piątek i p. Marzeny Miodek uczestniczyli w warsztatach MAJSTERKOWO organizowanych przez CASTORAMĘ POLSKA SP. Z O.O. w Sosnowcu. Tematem warsztatów była budowa i ozdabianie drewnianej skrzynki. Dzieci ubrane w fartuchy i zaopatrzone w niezbędne materiały i narzędzia z zapałem przystąpiły do pracy. Należało samodzielnie wykonać z poszczególnych elementów drewnianą skrzynkę oraz pomalować ją według własnego pomysłu. Niektórzy prawdziwym młotkiem posługiwali się po raz pierwszy w życiu! Efekty – przekroczyły najśmielsze oczekiwania. Każde dziecko mogło zabrać swoją pracę do domu, a oprócz tego otrzymało: dyplom, linijkę z lupą oraz opaskę odblaskową. Takie warsztaty – to strzał w dziesiątkę!

opis i zdjęcia p BP i p. MM.

*

18 listopada – Akcja „Posadź drzewo”

>>>zobacz zdjęcia<<<

18 listopada uczniowie klasy 7a wysłuchali krótkiej pogadanki przeprowadzonej przez pracowników służby leśnej, z Nadleśnictwa Siewierz, na temat roli lasu w życiu ludzi i zwierząt. Następnie po pod opieką nauczycieli posadzili w parku szkolnym 16 sztuk drzew, w tym 8 sztuk miłorzębu dwuklapowego oraz 8 sztuk wiązu szypułkowego. Przed posadzeniem drzew uczniowie zapoznali się z charakterystyką nasadzanych drzew, przygotowaną przez uczennice klasy siódmej.

 

Akcja „Posadź drzewo” jest jednym z celów edukacji dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenia świadomości ekologicznej młodzieży w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew.

 

Wspólne sadzenie drzew w ramach akcji, przyczynia się do poprawy stanu najbliższego środowiska, wzbogacenia krajobrazu a w konsekwencji przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Drzewa zostały zakupione przez p. Kamila Gałońskiego – tatę Mikołaja ucznia kl.7a. Każde nowo posadzone drzewo ma swoich opiekunów i wkrótce otrzyma oryginalne imię. Na zakończenie prac związanych z nasadzaniem drzew, Państwo Gałońscy zorganizowali dla uczniów poczęstunek – grillowane kiełbaski ze smacznym pieczywem i gorące napoje. Myślimy, że zima będzie łaskawa i na wiosnę zobaczymy efekt naszej pracy.

opis i zdjęcia p. JP   

*

19 listopada – Młodzieżowy Grant Obywatelski – Wyniki głosowania

Drodzy uczniowie,
W trzeciej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, który w tym roku nosił nazwę Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego, wpłynęły 3 projekty.

W głosowaniu wzięło udział 170 uczniów, co stanowi 91,3%.

Tak zagłosowaliście:

1. Telewizor – monitor na korytarz szkolny – 116 głosów,
2. Tablica multimedialna do sali 44 – 35 głosów,
3. Naklejki szkolne na schody – 19 głosów.
 

>>>Regulamin<<<

 

opiekun SU p. Dorota Adamczyk

*

19 listopada – Konkurs "Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej"

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klasy 3a przygotowali prace na XVII edycji konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej” pod patronatem Biskupa sosnowieckiego ks. dr. Grzegorza Kaszaka oraz Dziekana Dekanatu Będzińskiego ks. A. Stępnia, organizowanego przez SP nr 10 w Będzinie, parafię św. Trójcy oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Konkurs ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Inspiracją stały się szopki krakowskie, ludowe i kukiełkowe.

Wykonanie prac sprawiło dzieciom wiele radości, pobudziło wyobraźnię i przyczyniło się do ich artystycznego rozwoju.

Uczniowie pracowali indywidualnie: Nikola Gutowska, Emilia Walotek, Amelia Krupa oraz w dwuosobowych zespołach: Magdalena Łapaj i Wiktor Rzempołuch, Łukasz Kaszuba i Izabela Krause, Jakub Bazgier i Brajan Woszczek oraz Lena Olszewska i Karolina Smędzik.

 

Trzymamy kciuki za powodzenie w konkursie!

opis i zdjęcia p. GP     

*

20 listopada – „Duży uczy małego”

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie ze starszych klas w ramach projektu „Duży uczy małego” zaplanowali cykl spotkań z uczniami klas młodszych, aby przybliżyć im sytuację w krajach rozwijających się, pomóc zrozumieć globalne współzależności pomiędzy społeczeństwami oraz pobudzić do krytycznej i świadomej refleksji nad własnym stylem życia i codziennymi wyborami, które w kontekście globalnym wywierają pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość życia ludzi w innych krajach. Na pierwszych spotkaniach uczniowie dowiedzą się jak wygląda zdobywanie wiedzy w Afryce.

opis i zdjęcia p. DA

*

20 listopada – Lekcja historii na żywo

>>>zobacz zdjęcia<<<

Kolejny raz odwiedzili naszą szkołę dwaj rycerze z Bractwa Rycerskiego Kerin. Goście przypomnieli nam czasy II wojny światowej angażując do współpracy wielu uczniów. Przypomnieli nam jak wyglądała Polska przed wybuchem wojny, przeprowadzili nas przez kampanię wrześniową, wędrowaliśmy szlakami bitew, w których uczestniczyli Polacy, odkryliśmy zbrodnię katyńską. Uczestniczyliśmy w trudnych przeżyciach związanych z okupacją. Wiele faktów, tych znanych i mniej znanych przedstawionych przez prowadzących pozostanie nam długo w pamięci.

opis i zdjęcia p. DA     

*
21 listopada – Tydzień Edukacji Globalnej  

>>>zobacz zdjęcia<<<

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się w listopadzie, pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy. Różnego rodzaju akcje edukacyjne organizowane są przez szkoły, studenckie koła naukowe, biblioteki, organizacje pozarządowe i różnego rodzaju instytucje. W br. nasza szkoła wzięła aktywny udział w tym wydarzeniu.

Na zajęciach wychowawczych i przedmiotowych uczniowie zapoznali się z celami zrównoważonego rozwoju, oglądali filmy, rysowali plakaty, pisali hasła.

Uczniowie klasy 8, którzy uczestniczą w zajęciach Klubu Dobrej Rozmowy, wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu TEG.  w którym drużyny z różnych miejscowości z całej Polski uczestniczyły we wspólnej zabawie online. Festiwal składał się z 6 zadań, mających na celu zwrócenie uwagi młodzieży na kluczowe wyzwania globalne współczesnego świata, takie jak zmiana klimatu, migracje i równość płci.

opis i zdjęcia p. DA

 

*

25 listopada – Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

>>>zobacz zdjęcia<<<

Z okazji „misiowego” święta Mały Samorząd Szkolny klas I – III zorganizował w naszej szkole ciekawe konkursy. Pierwszaki podjęły rywalizację w Szkolnym Konkursie Plastycznym, natomiast uczniowie klas II i III zmierzyli się w Konkursie Twórczości Dziecięcej. Do komisji konkursowej zaprosiliśmy Panie – Aleksandrę Stroińską, Elżbietę Targosz i Katarzynę Sikorę–Stypa. Wyłonić zwycięzców konkursów nie było łatwo. Uczniowie wykonali 28 prac plastycznych i ułożyli 36 wierszy. Portrety misiów były piękne i kolorowe, a wiersze dla misia – pełne uczuć i bardzo ciekawe. Wystawę prac zorganizowano na korytarzu szkolnym.
Oto wyniki:

Konkurs Plastyczny pt. „Kochamy nasze misie”
I miejsce – Daria Pisarzak z kl. I b
II miejsce – Bartosz Błaszczyk z kl. I b
III miejsce – Maja Bazgier z kl. I a
Wyróżnienia – uczennice z kl. I b – Lena Piwowarczyk i Klaudia Mierzejewska
Konkurs Twórczości Dziecięcej pt. „Wiersze dla… misia”
I miejsce – Roksana Ściskała z kl. II b
II miejsce – Liliana Dymek z kl. II a
III miejsce – Lena Nowak z kl. II b
Wyróżnienia – Izabela Kraus z kl. III a oraz uczniowie z kl. II a – Amelia Bobowska, Dawid Sokołowski i Jan Wąsala
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursów odbyło się 27 listopada na apelu szkolnym. Pani wicedyrektor Olga Chodakowska wręczyła zwycięzcom dyplomy, nagrody i wyróżnienia.

 

GRATULUJEMY WSZYSTKIM I DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ!

Organizator: Mały Samorząd Szkolny
Opiekun: Małgorzata Dworczyńska
 

*

27 listopada – Andrzejkowa dyskoteka

>>>zobacz zdjęcia<<<
*

29 listopada – Andrzejki w klasach 1-3 oraz zerówce

>>>zobacz zdjęcia<<<

W piątek 29 listopada uczennice klasy 4a zorganizowały andrzejki dla młodszych koleżanek i kolegów z klas 1-3 oraz zerówki. W taki dzień nie mogło zabraknąć wróżb, dzięki którym uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka, czy tez, jak będzie miała na imię wybranka lub wybranek ich serca. Przepowiednie dostarczały dzieciom wiele śmiechu i radości Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy, zmieni stan cywilny. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

Opis i zdjęcia: p. MP

*

29 listopada – Andrzejki w 2 b

>>>zobacz zdjęcia<<<

Wróżby andrzejkowe to stary ludowy zwyczaj. Miały one dać odpowiedź na różne życiowe pytania. Prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji .

Uczniowie klasy 2 b również chcieli zajrzeć w przyszłość i sprawdzić, co ich czeka. Na podstawie wywiadów z rodzicami i dziadkami, przygotowali rekwizyty do klasowej zabawy andrzejkowej. Były więc kubeczki z niespodziankami, losy z zawodami na przyszłość, serduszka z imionami „żon i mężów”. Tradycyjnie od końca sali aż do progu powędrowały nasze buty. Gdy wyczerpał się asortyment przygotowanych wróżb, kolejne wymyślaliśmy na bieżąco. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże… Jedno jest pewne – bawiliśmy się wyśmienicie!

Opis i zdjęcia p. MD

GRUDZIEŃ
*

2 grudnia – Wyniki Eliminacji w Ogólnopolskim konkursie programowania PixBlocks

Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii. Konkurs składa się z 3 etapów: Eliminacji, Półfinałów oraz Finałów. Nasi Uczniowie wzięli udział w Eliminacjach, w polskiej edycji, w dwóch grupach wiekowych i zakwalifikowali się do Półfinałów:
- ROOKIE (uczniowie urodzeni: od 2013 do 2009):

Klasa Vc - Piotr Strojecki i Franek Cebularz,

- SKILLED (uczniowie urodzeni: od 2008 do 2004):

Klasa VIa - Wiktoria Kowal, Szymon Lech,

Klasa VIb -  Szymon Matusiewicz, Olivier Jaroszewski,

Klasa VIIa - Alicja Strojecka, Igor Świerczek, Kamil Mrugała

Klasa VIIIa - Michał Śpiewak, Maciej Głowania, Filip Kaczmarzyk, Paulina Koput, Emilka Wąsacz.

 

Półfinały odbędą się 5 grudnia.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!!!

opis p. IW

*

4 grudnia – Barbórka w klasie 1b

>>>zobacz zdjęcia<<<

Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć św. Barbary - patronki górników. Dzisiaj do klasy Ib przybył zaproszony górnik, który opowiedział dzieciom o pracy w kopalni. Uczniowie zaprezentowali górnikowi wiersz oraz piosenki wyrażając szacunek i uznanie dla górniczego trudu.


Opis i zdjęcia: p. ON

*

5 grudnia – Wyjazd 4a i 5c na kręgielnię „Gravitacja”

 

 

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

5 grudnia w przed dzień Mikołajek uczniowie klasy 4a i 5c wraz z wychowawcami wyjechali na kręgielnię do Jaworzna „Gravitacja”. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Było super!!!

*

6 grudnia – Mikołajki

*

6 grudnia – Mikołajki w klasie 2 b

>>>zobacz zdjęcia<<<

Bardzo miło jest otrzymywać prezenty, a w szczególności, gdy przygotowuje nam je Św. Mikołaj. Z wielkimi emocjami uczniowie klasy 2b oczekiwali jego przyjścia. W piątkowy poranek dzieci odkryły w klasie mikołajkową niespodziankę. Każdy otrzymał kolorową paczkę, a w niej słodkości i ulubione klocki. Czas mijał wszystkim na miłej zabawie. Uczniowie wykonali też piękne portrety Mikołaja i elementy dekoracyjne do sali i na korytarz szkolny. W czasie przerw śródlekcyjnych po korytarzach spacerowali „przebierańcy” – renifery, bałwanki, elfy i dzieci w mikołajkowych czapeczkach. Wielką niespodzianką była też osobista wizyta Mikołaja w naszej klasie. To był dzień inny niż wszystkie…

Dziękujemy Święty Mikołaju!!!


Opis i zdjęcia: p. MD

*

6 grudnia – Mikołajki w klasie 2 a

>>>zobacz zdjęcia<<<

W sali nr 30, pod nieobecność dzieci z klasy II a przebywał Św. Mikołaj! Zostawił list oraz słodkie podarunki, a także życzył udanej wycieczki! Uczniowie pod opieką p. Beaty Piątek i p. Marzeny Miodek wzięli udział w interaktywnych pokazach wypieku pierników organizowanych przez Centrum Handlowe Silesia City Center w Katowicach. Warsztaty prowadzili: Wiedźma Korzenna i Mistrz Piekarski. Wszyscy przenieśli się w odległe czasy, kiedy to świąteczne pierniki przygotowywano ręcznie według starej receptury. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze składnikami i sposobem robienia piernikowego ciasta. Każde z dzieci samodzielnie zrobiło swój świąteczny piernik oraz ozdobiło lukrem piernikowe serce. Wraz ze świątecznymi wypiekami, uczestnicy zajęć otrzymali przepisy na wspaniałe, pyszne pierniki. Ponieważ w trakcie warsztatów zawitał do dzieci Św. Mikołaj– była możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia. To była bardzo udana wycieczka!

Opis p. BP, zdjęcia p. MM

*

6 grudnia – Mikołajki w klasie 4 a

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

6 grudnia to dzień Świętego Mikołaja. Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów na cześć świętego biskupa Mikołaja, który słynął z pomocy, jakiej udzielał ubogim i potrzebującym. Na godzinie wychowawczej w klasie 4a odbyły się pierwsze klasowe mikołajki. Odwiedził Nas Mikołaj z workiem pełnym słodkości i niespodzianek oczywiście nie mogło zabraknąć pomocników Mikołaja. Każdy z uczniów otrzymał prezent-niespodziankę. Wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi. Dziękujemy Święty Mikołaju!

Opis i zdjęcia: p. MP

*

8 grudnia – Międzyszkolny konkurs plastyczny "Szopka bożonarodzeniowa"

>>>zobacz nasze prace<<<

>>>rozdanie nagród<<<

W niedzielę 8 grudnia br. o godz. 14.00, w SP nr 10 w Będzinie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym konkursie plastycznym "Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej". Na konkurs wpłynęło 97 prac. Konkurencja była więc duża. Cieszymy się zatem sukcesem naszych uczniów z klasy 3a, którzy zostali wyróżnieni: Amelia Krupa, Jakub Bazgier i Brajan Woszczek. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz kalendarz adwentowy.

 

Gratulujemy!!!

opis i zdjęcia p. GP

*

9 grudnia – Wojewódzki Konkurs „Zostań architektem swojej kariery”

>>>zobacz zdjęcia<<<

9 grudnia uczniowie klasy 8a reprezentowali nasza szkołę podczas Wojewódzkiego Konkursu „Zostań architektem swojej kariery”. Zadania konkursowe były różnorodne i niełatwe. Uczniowie zdobyli nowe umiejętności i wykazali się umiejętnością pracy w grupie.

 

       opis i zdjęcia p. ML

*

9 grudnia – Międzyszkolny konkurs plastyczny "Ozdoby bożonarodzeniowe"

>>>zobacz nasze prace<<<

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia klasa 3a wykonała ozdoby bożonarodzeniowe. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat istoty świąt oraz świątecznych tradycji. Wykonali przestrzenne ozdoby. Wybraliśmy i przekazaliśmy na Międzyszkolny konkurs plastyczny prace: Mai Piątek, Nikoli Gutowskiej, Alicji Wójcik, Izabeli Kraus, Łukasza Kaszuby i Oliwiera Zielińskiego. Konkurs został zorganizowany przez SP nr 16 w Sosnowcu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

 

opis i zdjęcia p. GP

*

10 grudnia – Wyniki Międzyszkolnego konkursu plastycznego " Sosnowiecka cerkiew prawosławna"

>>>zobacz zdjęcia<<<

10 grudnia w SP nr 45 w Sosnowcu odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego konkursu plastycznego "Sosnowiecka cerkiew prawosławna". Uczniowie klasy 3a otrzymali wyróżnienia: Aleksander Dębski, Nikola Gutowska i Alicja Wójcik. Otrzymali dyplomy i nagrody.

Gratulujemy!!!


Opis p. GP, zdjęcia: pan MW

*

11 grudnia – Warsztaty rękodzieła

>>>zobacz zdjęcia<<<

Święta Bożego Narodzenia za pasem, więc najwyższy czas pomyśleć o świątecznych dekoracjach. Dzieci z klas I – III uczestniczyły w artystycznych warsztatach rękodzieła z wiórków drewna osikowego, prowadzonych przez instruktorów z Osikowej Doliny w Koziegłowach. Panie przyjechały do nas z zestawami do samodzielnego wykonania. Uczniowie z zapałem wzięli się do pracy, a cudeńka, które powstały – zobaczcie sami. Mikołajki, kubeczki, bombki i własnoręcznie wykonane choineczki będą zdobiły nasze drzewka i mieszkania.


Opis p. BP, zdjęcia: p. MD i JK

*

11 grudnia – Wycieczka klasy 6b do Krakowa

>>>zobacz zdjęcia<<<

Kraków jest jednym z nielicznych na świecie miast, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to prastary gród królewski, w którym zachowało się pełno zabytków. Nasza pani przewodnik poprowadziła nas Drogą Królewską – od Barbakanu po Wawel. Czas wypełniła nam opowieściami o historii Krakowa i jego mieszkańców. Wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Historii gdzie obecnie można obejrzeć przepiękne szopki. Wrócimy tu za rok. Klasa 6b

 

*

13 grudnia – Projekt „Bezpieczna Szkoła”

>>>zobacz zdjęcia<<<

13 grudnia uczniowie klas I –III uczestniczyli w projekcie „Bezpieczna Szkoła”. Przedstawiciele spółki PKP Intercity S.A. uczyli najmłodszych bezpieczeństwa w ruchu drogowo – kolejowym. Dzieci nauczyły się podstawowych zasady zachowania się na dworcach kolejowych, bezpiecznego korzystania z przejazdów pociągami oraz zasad zachowania się na przejazdach drogowo-kolejowych.

 

Opis i zdjęcia: p. ML

*

13 grudnia – Zajęcia w laboratorium chemicznym

>>>zobacz zdjęcia<<<

13 grudnia odbyły się zajęcia w laboratorium chemicznym dla klas ósmych w Pałacu Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach.

 

>>>czytaj więcej<<<

 

opis i zdjęcia p. JP

*

16 grudnia – V Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Z Kolędą w Prusie”

>>>zobacz zdjęcia<<<

16 grudnia trzy uczennice klas młodszych wzięły udział w V Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Z Kolędą w Prusie”: Barbara Stępel (klasa IIa), Antonia Komar (klasa IIb),  Izabela Kraus (klasa IIIa)

– Izabela Kraus  zajęła II miejsce,

– Antonia Komar zajęła III miejsce.

Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetki.

 

Serdecznie gratulujemy!

Opis p. GP

*

16 grudnia – Podziękowanie

Podopieczni MINI ZOO w Parku im. Jacka Kuronia

dziękują wszystkim za wielkie zaangażowanie

w akcję zbierania kasztanów, żołędzi i orzechów

*

18 grudnia – Udział w Konkursie "Mój wymarzony lizak"

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klas drugich naszej szkoły pod opieką swoich wychowawczyń – p. Małgorzaty Dworczyńskiej i p. Beaty Piątek wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Mój wymarzony lizak”. Organizatorem konkursu było Muzeum Lizaka w Jaśle. Dzieci wykonywały prace plastyczne w dowolnej technice płaskiej. W podziękowaniu za piękne prace Bruno Grześka, Ewa Kuc i Szymon Lisik z klasy IIa oraz Maja Iwanczewska, Antonina Komar, Roksana Ściskała, Szymon Stencel i Paweł Jeleń z klasy IIb, otrzymali kolorowe dyplomy, a także bezpłatne bilety wstępu do Muzeum Lizaka w Jaśle. Chociaż odległość do Jasła jest znaczna, mamy nadzieję, że komuś uda się go zwiedzić w czasie wędrówek po Polsce. Wszystkim uczestnikom konkursu – gratulujemy! 

opis p. BP, zdjęcia: p. MD

*

20 grudnia – Jasełka i spotkania wigilijne w klasach

 

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

 

Puzzlowe życzenia świąteczne

wykonane przez naszych uczniów:

<<< kliknij i ułóż puzzle >>>

 

*

20 grudnia – Rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego "Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa"

>>>zobacz zdjęcia<<<

20 grudnia w Szkole Podstawowej nr 16 nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego "Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa". Uczniowie klasy IIIa zdobyli:

- Maja Piątek - II miejsce,

- Łukasz Kaszuba - wyróżnienie.

Uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

 

opis p. GP

*

20 grudnia – Podziękowanie

W świątecznej zbiórce dla schroniska zebraliśmy:

karmy, smakołyki, smycze, zabawki, koce, ręczniki, oraz 260 złotych.

Wszystkie dary zostały dostarczone do schroniska.

Wszystkim uczniom dziękujemy za okazanie dobrych serc dla zwierząt i duże zaangażowanie.

organizatorzy: p. ML i JK

STYCZEŃ
*

10 stycznia – Zajęcia w laboratorium chemicznym

>>>zobacz zdjęcia<<<

Pierwsza grupa uczniów z klasy 7 a była na zajęciach z cyklu: JAKA TO REAKCJA? - TYPY REAKCJI CHEMICZNYCH w laboratorium chemicznym  w Pałacu Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach. Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia między innymi: „Duch salmiaku”, „ Czary mary z wody utlenionej”, „Chemiczny ogródek”, otrzymywanie wodoru w reakcji cynku z kwasem solnym. Obserwowali również pokazy: „Fioletowy obłok”, „Chemiczny wulkan”, „Barwny płomień”.

 

opis i zdjęcia p. JP

*

12 stycznia – WOŚP

Za nami 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VIII a. Beata Wilk, Jowita Szczęsna oraz Julia Bronikowska kwestowały wśród mieszkańców Sosnowca - uzbierały ponad 1600 zł. Magdalena Boroń, Magdalena Dobrakowska, Nikola Hruby i Maja Raczyńska pełniły służbę w siedzibie WOŚP: przez całą niedzielę uczyły dzieci i dorosłych jak udzielać pierwszej pomocy. Dziękujemy dziewczętom za zaangażowanie i gratulujemy.

opis p. JC

*

 13 - 26 stycznia – FERIE ZIMOWE

Drodzy Uczniowie,

13 stycznia rozpoczną się ferie zimowe. Nadszedł czas odpoczynku od nauki i szkolnych obowiązków.

Uczniowie, którzy okres ferii będą spędzać w mieście, mogą skorzystać z bogatej oferty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR). Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą miejskich jednostek kultury:

>>>Akcja Zima 2020 w Sosnowcu<<<

 

Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie propozycje adekwatne do swoich zainteresowań i upodobań. Wracajcie zadowoleni i wypoczęci, z nową energią do pracy w kolejnym semestrze.

Podczas wszelkiej aktywności pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim, a także swoich  kolegów. Odpoczywajcie i cieszcie się wolnym czasem. Udanych ferii!

*
LUTY
*

7 lutego – XI Jasełka Pokoleń

7 lutego o godz. 17.00 mogliśmy wrócić wspomnieniami do klimatu Świąt Bożego Narodzenia oglądając przygotowane przez harcerzy, grupę przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły, jasełka. Występy grup zakończył chór naszej szkoły prowadzony przez p. B. Ślefarskiego. Młodzi artyści otrzymali słodki upominek sponsorowany przez Stowarzyszenie „Szkoła dla Ostrów – Ostrowy dla Szkoły”

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

opis i zdjęcia p. AP

 

Serdecznie dziękujemy przedszkolakom, uczniom, harcerzom, nauczycielom oraz  przybyłym gościom.

 

dyrektor SP nr 33     

mgr Jakub Wiśniewski

                                                                      oraz           

Prezes Stowarzyszenia

mgr Anna Woszczek

*

11 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu

DBI w 2020 roku odbywać się będzie pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. 

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu ma zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas całego tygodnia obchodów DBI w naszej szkole na lekcjach informatyki oraz  zajęciach z wychowawcami uczniowie będę rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci. Powstaną gazetki, ulotki, plakaty i prezentacje multimedialne, gry internetowe.

A tutaj kilka moich propozycji do wykorzystania:

Po więcej materiałów zapraszamy  na podstronę "Bezpiecznie w Internecie", gdzie zgromadzonych jest wiele ważnych informacji dla uczniów i ich Rodziców.

opis p. IW

*

12 lutego – Uroczystość rocznicy zamordowania rodziny Mackiewiczów

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w uroczystości z okazji  75. rocznicy śmierci rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka, żołnierzy AK zastrzelonych tuż po wkroczeniu do Sosnowca Armii Czerwonej przez przedstawicieli nowej władzy ludowej. Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników pod pomnik i złożenie kwiatów. 

Pamiętajcie
Po wieczne czasu w całym kraju,
Pamiętajcie o tych
Co powrotu nie mają,
Pamiętajcie
Nie płaczcie!
Zduście jęk w gardle
Na myśl o zbrodni,
Pamięci tych, co padli,
Bądźcie godni!

Chlebem i pieśnią
Wierszami, marzeniem,
Pracą tygodni
Każdą sekundą,
Każdym życia tchnieniem,
Bądźcie ich godni!
Ludzie,
Dopóki serca jeszcze żywe,
Zapamiętajcie, za jaką cenę zdobyto
Szczęśliwość.
Wołam - zapamiętajcie!
Zapamiętajcie!

*

12 lutego –  Młodzieżowy Grant Obywatelski - wyniki

Drodzy uczniowie,
W trzeciej edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, który w tym roku nosił nazwę Młodzieżowego Grantu Obywatelskiego, uzyskaliśmy środki na realizację Waszych 2 projektów:

1. Telewizor – monitor na korytarz szkolny,
2. Tablica multimedialna.

https://obywatelski.sosnowiec.pl

 

GRATULUJEMY!!!

*

12 lutego – Spotkanie z policjantem w ramach kampanii „Kto się przezywa sam się tak nazywa”

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klasy IIIa gościli funkcjonariusza z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

W formie wykładu popartego prezentacją multimedialną uczniowie zostali zaznajomieni z podstawowymi pojęciami: inność, tolerancja, akceptacja, sprawiedliwość, nienawiść, prawa człowieka. Celem spotkania była edukacja i uświadomienie inności - odmienności drugiego człowieka, oraz uwrażliwienie dzieci na różnice, które mogą pojawić się w ich środowisku życia i przygotować do aktywnej akceptacji.

 Po zakończeniu prezentacji prowadzący pozwolił uczniom na swobodne wypowiedzi na omawiany temat i podzielenie się własnymi doświadczeniami.

 opis i zdjęcia p. ML

*

14 lutego – Aktywna przerwa

>>>zobacz zdjęcia<<<

Przerwa nie musi być nudna – udowodnili to wolontariusze z naszej szkoły organizując 14 lutego ,na jednej z przerw, zabawy dla klas młodszych. Przeprowadzili zabawy w klasy, skoki na gumie, twistera. Dzieci, które chciały odpocząć mogły kolorować przygotowane kolorowanki. Wszyscy świetnie się bawili, co widać na załączonych zdjęciach.

 

opis i zdjęcia p. ML

*

17 lutego – Finał Regionalnego Konkursu "Zagłębie Dąbrowskie moja mała Ojczyzna"

>>>zobacz filmik<<<

17 lutego w Sali Widowiskowo – Koncertowej "Muza" odbył się finał Regionalnego Konkursu "Zagłębie Dąbrowskie – moja mała Ojczyzna" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.
W finałowym etapie konkursu, w przerwach między kolejnymi inscenizacjami zagłębiowskich legend i podań, wystąpili uczniowie klasy IIIa, śpiewając piosenki zespołu Feel: Nikola Gutowska, Izabela Kraus i Łukasz Kaszuba - ubiegłoroczni zwycięzcy konkursu.
 

opis p. GP

*

17 lutego – Zabawa karnawałowa dzieci z klas 1-3

>>>zobacz zdjęcia<<<

Karnawał w tym roku jest długi, więc okazji do zabawy też mamy sporo. Tradycyjnie, dzieci z klas I – III wspólnie bawiły się na szkolnym balu przebierańców. Zabawę prowadził Dj Kris. Tańce, gry i konkursy wszystkim się bardzo podobały. W trakcie zabawy można było się posilić i napić, bo o bufet zadbali rodzice uczniów klasy IIIa. Szybko minęły dwie godziny i musieliśmy się rozstać. To był wspaniały bal!

 

opis i zdjęcia p. BP   

*

17 lutego – Zabawa karnawałowa klas 4-8

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klas starszych bawili się na „Balu Przebierańców”. Odbył się także konkurs na najciekawszy strój. Zresztą, spójrzcie sami :)

 opis i zdjęcia p. DA

*

20 lutego – Tłusty Czwartek w klasie 2a

>>>zobacz zdjęcia<<<

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. W klasie IIa dzieci wzięły sobie te zalecenia do serca i od rana częstowały się pysznymi pączkami i faworkami. Powodzenie w tym roku wszyscy mają zagwarantowane! :)

 ops i zdjęcia p. BP

*

25 lutego – Światowy Dzień Kota

>>>zobacz zdjęcia<<<

17 lutego wszystkie Mruczki miały swoje święto. 25 lutego uczniowie klasy 1a i 1b mieli możliwość obcowania z rasowymi kotami  Dzieci poznały sposoby pielęgnacji kota i nauczyły się kocich zwyczajów. Urozmaiceniem zajęć były zagadki oraz quiz związany ze znajomością kotów. Koty odwiedziły również klasy drugie oraz trzecią. Obchodząc Dzień Kota uczniowie poznali znaczenie kotów w życiu człowieka i uwrażliwili się na los bezdomnych, porzuconych zwierząt.

 ops i zdjęcia p. ON

*

MARZEC
*

4 marca – Wyniki Szkolnego konkursu plastycznego dla klas 1-3 "Po prostu koci świat"

>>>zobacz zdjęcia<<<

4 marca w naszej szkole nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z okazji Światowego Dnia Kota „Po prostu koci świat". Spośród 70 prac Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów, biorąc pod uwagę następujące kryteria: wkład własny pracy ucznia, technika wykonania, stopień trudności, oryginalność, pomysłowość.

I miejsce: Łukasz Kaszuba, klasa IIIa

II miejsce: Lena Nowak, klasa IIb

III miejsce: Barbara Stępel, klasa IIa

Wyróżnia otrzymali:

Emilia Walotek z klasy IIIa,

Franciszek Skwarek z klasy Ia,

Nikola Gutowska z klasy IIIa.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a uczniom, którzy wzięli udział w konkursie bardzo dziękujemy.

 

ops i zdjęcia p. ON

*

4 marca – Spotkanie z z Funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu

>>>zobacz zdjęcia<<<

W ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego uczniowie klas szóstych gościli sierż. szt. Tomasza Mogielskiego, który rozmawiał z uczniami o tolerancji, sprawiedliwości
 i odpowiedzialności wśród młodzieży.

 opis i zdjęcia p. ML

 
MARZEC/KWIECIEŃ  - ZDALNE NAUCZANIE W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2

*

KWIECIEŃ

4 kwietnia - Wyniki konkursu Wielkanocnego

[zdjęcia]

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt: „Wielkanocna ozdoba” został rozstrzygnięty. Do organizatora konkursu wpłynęło kilkanaście ciekawych prac. Celem konkursu było zachowanie i promowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, wspieranie oraz promocja twórczości artystycznej dzieci oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych, promocja młodych talentów. Po naradzie jury wybrało najciekawsze prace. Przy ocenianiu kierowano się starannością i samodzielnością w wykonywaniu ozdoby.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkurach.

Klasy I-III
1 miejsce - Iwanczewska Maja 2b
2 miejsce - Skwarek Franciszek 1a
3 miejsce - Ściskała Roksana 2b
Wyróżnienia: Krupa Amelia 3a, Komar Antonina 2b

Klasy IV-VIII
1 miejsce - Mazur Alicja 6a
2 miejsce - Ból Milena 6a
3 miejsce -- Ziętek Zuzanna 4a

 Wszystkim gratulujemy

*
Zbiórka wody

[zobacz]

W dniach 7 - 9 kwietnia po raz drugi w naszej szkole prowadzona była zbiórka wody przeznaczonej dla pacjentów i personelu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza.
Tym razem dzięki ofiarności Państwa udało się zebrać 285 butelek wody.
W poniedziałek – 23 marca 2020r. nasza szkoła prowadziła zbiórkę wody, która była przeznaczona dla pacjentów i personelu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza.
Ponieważ, zarówno potrzeby szpitala, w dalszym ciągu są bardzo duże, jak i zainteresowanie zbiórką
Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

 
*

27 kwietnia - Wirtualny Marsz Pola Nadziei

W ubiegłych latach przedstawiciele naszej szkoły brali udział w marszu organizowanym przez Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. W tym roku nie jest to możliwe, więc zorganizowany będzie wirtualny Marsz Pola Nadziei. W załączniku są wszystkie wiadomości o tej akcji.

[regulamin]

*

29 kwietnia - Szkolne konkursy biblioteczne

[zdjęcia]

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursów zorganizowanych w naszej bibliotece szkolnej, promującego czytelnictwo wśród uczniów. Dziękujemy za liczny udział wszystkim chętnym, Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.
Konkurs „ Moje ulubione zwierzątko z bajki” dla klas 1-3
I miejsce – Roksana Ściskała 2b
II miejsce – Maja Iwanczewska 2b
III miejsce – Antonina Komar 2b
Konkurs „ Zareklamuj swoją ulubioną książkę”
I miejsce – Maja Fuks 7a
II miejsce – Mielna Ból 6a
III miejsce – Klaudia Ściskała 6a
Gratulujemy!

*

*

*

*