STRONA GŁÓWNA

WRZESIEŃ
*
3 września - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

>>>zobacz zdjęcia<<<

Po dwóch miesiącach wakacji pełni energii i zapału do pracy wróciliśmy do szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zabrał głos pan dyrektor Jakub Wiśniewski, który przywitał uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. W dalszej części zaprezentowali się uczniowie klasy VIa w programie artystycznym „Sfrustrowana nauczycielka, czyli marzenia do spełnienia” skierowanym  do klas starszych. Natomiast część artystyczną dla klas młodszych przygotowali uczniowie z klasy IIIa. Zaprezentowali piosenki i wierszyk, którymi przywitali szkołę i swoich kolegów. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

opis i zdjęcia OCh, MR, ML, JK

*

7 września - Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 100. Rocznicy powstania ZHP oraz 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Program Obchodów

*

10 września - Szkolny konkurs fotograficzny "Wakacyjne spotkania z przyrodą okiem obiektywu"
 

>>>czytaj więcej<<<

organizator
p. Jolanta Cecherz

 

*

14 września - Biegi przełajowe o Puchar Dyrektora Klubu "Maczki"

>>>zobacz zdjęcia<<<

14 września odbyły się zawody w biegach przełajowych o „Puchar Dyrektora Maczki”. W biegach brały udział dziewczęta: Klaudia Kubiczek, Laura Krzymień, Kinga Brzezoń, Alicja Mazur oraz chłopcy: Mikołaj Gałoński, Paweł Kotliński, Sebastian Kuc, Szymon Drabek, Filip Sypień. W klasyfikacji generalnej nasza reprezentacja zdobyła III miejsce. Indywidualnie w biegu Mikołaj Gałoński  zdobył I miejsce.


zdjęcia i opis p. MR

*

15 września - International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki

>>>zobacz zdjęcia<<<

Z radością informujemy, że w tym roku nasza szkoła, po raz pierwszy, włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest o święto kreatywności, zabawy i twórczości, odwagi w pokonywaniu trudności, które zapoczątkowała książka Petera Reynoldsa pt. „The Dot” („Kropka”).  Bohaterka jego książki – Vashti – to mała dziewczynka, która dzięki wsparciu nauczycielki plastyki zyskuje wiarę w siebie i swoje możliwości.

Zainspirowani historią Vashti uczniowie na całym świecie podejmują się różnych twórczych działań, uczą się i bawią jednocześnie, odkrywają swoje talenty i mocne strony. Magia kropki zadziałała także w naszej szkole, gdzie 17 września (poniedziałek) nauczyciele wybrane zajęcia poprowadzili inaczej niż zwykle, dając pole do popisu kreatywności dzieci.

 >>>zobacz film<<<

organizator IW

*

17 września - Uroczystość rocznicy zamordowania rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka

>>>zobacz zdjęcia<<<

17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości poświęconej rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz uczczenia pamięci ofiar systemu komunistycznego, który zapanował w Polsce po drugiej wojnie światowej. Pod obelisk upamiętniający śmierć rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka przybyli m.in. Prezydent Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, Przewodniczący Rady Miejskiej Wilhelm Zych, przedstawiciele władz samorządowych, posłowie, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele Rycerzy Kolumba oraz poczty sztandarowe z sosnowieckich szkół. Przemówienie prezydenta było lekcją historii i patriotyzmu skierowaną do młodzieży i przybyłych gości.

opis i zdjęcia p.DA

*

20 września - Zajęcia z regionalizmu: „Spacer sosnowiecki z historią w tle”

>>>zobacz zdjęcia<<<

20 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Spacerze sosnowieckim z historią w tle”. Historyk pan Grzegorz Onyszko w sposób ciekawy przybliżył uczestnikom spotkania dzieje naszej dzielnicy. Opowiedział o zabytkach architektury oraz osobach, które odwiedziły tą część Sosnowca. Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu.

opis i zdjęcia p.DA

*

21 września - Ekorajd Biała Przemsza – Sztoła

>>>zobacz zdjęcia<<<

Uczniowie klasy 8a i III ag wzięli udział w Ekorajdzie Biała Przemsza – Sztoła, który odbył się 21 września 2018 r. Organizatorami imprezy byli: Związek Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy” oraz PTTK Jaworzno. Uczestnicy pokonali trasę Maczki – Schronisko Młodzieżowe Sławków Niwa, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie imprezy. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

opis i zdjęcia p.DA

*

26 września - Europejski Dzień Języków Obcych

Apel z okazji .Europejskiego Dnia Języków odbył się 3 października.

 

 

 

organizatorzy

p. A. Cyran

p. O. Chodakowska

p. J. Mercik

*

28 września - Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

>>>zobacz zdjęcia<<<

28 września w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy kandydaci przygotowali ciekawe plakaty, zaprezentowali swoje programy w klasach i zaprosili wszystkich uczniów do głosowania. Wcześniej wychowawcy klas przeprowadzili lekcje lub pogadanki na temat „Wybory, czyli młodzi mają głos” a na gazetce Samorządu Uczniowskiego znalazły się informacje dotyczące spraw formalnych – ordynacja wyborcza. W piątek z niecierpliwością czekaliśmy na wasze decyzje. I tak – szkołę oddaliście w ręce Katarzyny Kucharskiej, której pomogą w pracy Antoni Jochymek i Rozalia Malina.

Gratulujemy!!!

opis i zdjęcia p.DA

*

28 września - Szkolny konkurs fotograficzny rozstrzygnięty!

>>>zobacz zdjęcia<<<

Wspominając nasze wakacyjne przygody przystąpiliśmy do konkursu fotograficznego pod hasłem "Wakacyjne spotkania z przyrodą okiem obiektywu”, opracowanego przez p. Jolantę Cecherz – nauczyciela biologii. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V-VIII oraz III klasy gimnazjum. Tematem zdjęć były obiekty przyrody zrobione samodzielnie podczas tegorocznych wakacji. Napłynęło aż 26 pięknych prac.

28 września br. konkurs został rozstrzygnięty!

Zwyciężyły prace, na które zagłosowało najwięcej uczniów. A oto wyniki głosowania:

I miejsce – Aleksander Mazur z kl. IIIag za "magiczne" zdjęcie Kuli odwracającej obraz.

II miejsce – Weronika Wielgus z kl. VIa za zdjęcie Skorpiona z antycznej Puli.

III miejsce – Anna Sosur z kl. VIa za zdjęcie tajemniczej Jaszczurki.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy gorąco wszystkim uczniom, którzy zgłosili swoje zdjęcia. Mamy nadzieję, że konkurs ten pobudzi pasję uważnego przyglądania się otaczającej nas przyrody.

opis i zdjęcia p. JC

*

28 września - XVI Turniej Sportowy

>>>zobacz zdjęcia<<<

.

>>>sprawozdanie z wydarzenia już wkrótce<<<

 

*

29 września - XII FESTYN RODZINNY

 

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji festynu,

a wszystkim gościom za miłą atmosferę i wspaniałą zabawę!

 

ORGANIZATOR
Stowarzyszenie „Szkoła dla Ostrów – Ostrowy dla Szkoły”
oraz Szkoła Podstawowa nr 33 w Sosnowcu

 

 

>>>sprawozdanie z wydarzenia już wkrótce<<<

 

>>>filmik"Nasze talenty"<<<

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

*

30 września - Dzień Chłopaka

Z okazji Waszego Święta, my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:

- Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,

- Ciastek - tylko tych najsłodszych,

- Samochodów - tylko tych najszybszych,

- Zabaw - tylko najweselszych,

- Przygód - tylko najciekawszych

- ... i butów - takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyś dotrzeć,

   aby spełnić swe marzenia!

*

30 września - Dzień Chłopaka w klasie 1b

>>>zobacz zdjęcia<<<

W naszej szkole jest taki zwyczaj, że pierwszy miesiąc nauki kończy się bardzo miłym dniem, zwłaszcza dla chłopców. To święto w tym roku obchodziły również „świeżo upieczone” pierwszaki. Dzień od rana pełen był niespodzianek. Rodzice przygotowali prezenty dla chłopców i drobne upominki dla dziewczynek. Były życzenia i tradycyjne „sto lat”. Czas upłynął nam na miłej zabawie. Pierwsza klasowa uroczystość dostarczyła nam wiele radości.

Zdjęcia i opis M. Dworczyńska

   
PAŻDZIERNIK
*

1 października - II etap Regionalnego Konkursu „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna”

>>>zobacz zdjęcia<<<

Nikola Gutowska, Iza Kraus oraz Łukasz Kaszuba wzięli udział w II etapie Regionalnego Konkursu „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna”. Konkurs odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Zadaniem drużyny w tym etapie było wspólne wykonanie pracy promującej piękne, ciekawe, wyjątkowe zakątki swojego miasta: „Pocztówka z mojego miasta”. Uczniowie wykonali świetną pracę, zajęli V miejsce i w ten sposób zakwalifikowali się do Etapu III – „Szansa na sukces z Zespołem FELL”

Gratulujemy!!!

zdjęcia i opis wych. G. Pniak

*

3 października - Apel z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych

Dzień Języków Obcych już na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości w naszej szkole. Tak też było i w tym roku. Uroczystość rozpoczęła się od wykonania piosenki „What dreams are made of” przez klasę IVa z wokalistką Dominiką Cieślik. Następnie nasi aktorzy z klasy IIIag i VIa zaprosili wszystkich do obejrzenia nowoczesnej odsłony Kopciuszka, oczywiście w wersji angielskiej. Wszyscy dobrze się bawili. Dziękujemy występującym artystom.

>>>zobacz zdjęcia<<<

Przygotowanie

p. A. Cyran

p. O. Chodakowska

p. J. Mercik

Obsługa techniczna p. M. Mizgajski

*

5 października - Dzień Chłopaka w klasie 6a

>>>zobacz zdjęcia<<<
 

Z okazji Dnia Chłopaka dziewczynki z kl. VIa zaprosiły swoich kolegów z klasy do kina na film „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Chłopcom film bardzo się podobał. Po seansie wybraliśmy się na spacer do parku i na plac zabaw. Pogoda i humory nam dopisały. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.

O. Chodakowska, M. Patyk

*

5 października - Dzień Uśmiechu

>>>zobacz zdjęcia<<<

W miniony piątek w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Uśmiechu. Chcieliśmy wszystkich przekonać, że człowiek radosny, to człowiek szczęśliwy. Warto więc śmiać się częściej i zarażać śmiechem innych.
Uczniowie klas I – III, należący do Małego Samorządu Szkolnego, wykonali niezwykłą dekorację tablic na korytarzu szkolnym, składającą się wyłącznie z uśmiechniętych buź. Na pierwszy rzut oka było wiadomo, jakie jest jej główne przesłanie. Pierwszaki w czasie przerwy rozdawały wszystkim żółte, uśmiechnięte buzie, które każdy mógł przykleić do swojego ubrania. W ten sposób udało nam się zaprosić do naszej wspólnej zabawy bardzo duże grono uczniów i pracowników szkoły. Uczniowie klas starszych wykazali się dużym poczuciem humoru i chętnie dołączyli się do zabawy z pierwszakami. To wydarzenie szkolne było szczególnie ważne dla najmłodszych, ponieważ zrozumieli, że są członkami społeczności szkolnej.

ORGANIZATORZY
Mały Samorząd Szkolny
Opiekun – M. Dworczyńska
Samorząd Uczniowski
Opiekun – D. Adamczyk

*

10 października - Zajęcia z regionalizmu: "Wizyta w Urzędzie Miasta"

>>>zobacz zdjęcia<<<

Klasa 8a w ramach zajęć z regionalizmu uczestniczyła w spotkaniu z pełnomocnikiem prezydenta miasta Sosnowca Mateuszem Bochenkiem. Uczniowie wysłuchali informacji o pracy Urzędu Miasta, obowiązkach prezydenta oraz radnych, dyskutowali na temat najważniejszych potrzeb naszej dzielnicy, zwiedzili gmach urzędu. Nasza wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a szkoła wzbogaciła się o album i foldery o Sosnowcu. Otrzymaliśmy także grę Monopoly, która wzbogaci kącik SU.

opis i zdjęcia p.DA

*

8 - 12 października 2018 r. - Europejski Tydzień Kodowania Code Week

Już po raz trzeci przystąpiliśmy do akcji Europejski Tydzień Kodowania. W tym roku zarejestrowaliśmy wydarzenie pt. "Jesienne kodowanie".  Przez tydzień podczas zajęć uczniowie poznają podstawy programowania. Będziemy pracować zarówno z wykorzystaniem sprzętu komputerowego jak i kodowania offline:

• Korzystanie z  edukacyjnego języka obiektowego Scratch,

• Kodowanie obiektowe na stronie code.org,

• Zapoznanie uczniów z grą Run Marco!, 

•Kodowanie offline: jesienne dyktanda graficzne, kodowanie i odkodowywanie jesiennych: obrazków, wyrazów, haseł i działań matematycznych, gry i zabawy logiczne, wymyślanie i odczytywanie instrukcji, przepisów.

opis IW    

*

12 października -  Przesłuchanie do Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu"

>>>zobacz zdjęcia<<<

>>>zobacz film<<<

 

 

 

 

 

"Do Hymnu" to Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Rządowego "NIEPODLEGŁA"  (2017-2021).
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych.

Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Pana Bartłomieja Ślefarskiego, zaśpiewali następujące pieśni:

- "Mazurek Dąbrowskiego" -  od 26 lutego 1927 roku hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Pieśń ta powstała w 1797 roku, napisał ją Józef Wybicki.

- "Bogurodzica" – najstarsza polska pieśń religijna, pełniąca rolę hymnu państwowego Wielkiego Księstwa Litewskiego, autor nieznany.

- "Gaude Mater Polonia" (Raduj się, matko Polsko) – polski hymn średniowieczny  ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy.

 

Zarówno szkoła, jak i każdy  z wykonawców, otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

Występ uczniów został nagrany przez jury, które dokonało zapisu dźwięku i obrazu a następnie na podstawie wykonanych nagrań wyłoni z pośród 300 szkół z Polski najlepsze wykonania. Przed jurorami, którzy odwiedzili naszą szkołę jeszcze kilka tygodni pracy – przejadą łącznie 48 000 km i odwiedzą 300 szkół podstawowych w całej Polsce.

Podczas wszystkich przesłuchań, "Mazurek Dąbrowskiego" wykona przed nimi ponad 50 000 uczniów! My już to zrobiliśmy!

 

Zwycięzców poznamy w II połowie listopada. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki konkursu!

*

12 października -  Akademia z okazji DEN

>>>zobacz zdjęcia<<<

>>>zobacz film<<<

 

 

Jak co roku w październiku obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Akademię z tej okazji przygotowała klasa 4c wraz ze wsparciem starszych kolegów z 6a. W tym szczególnym dniu uczniowie skierowali życzenia do wszystkich pracowników oświaty, przypominając, iż ten dzień to „święto polskiej szkoły”. Mieliśmy okazję wysłuchać pięknych wierszy, piosenek i ciepłych słów skierowanych do nauczycieli. Nie zabrakło też humoru z życia szkolnego, który zaprezentowano w skeczu „szkoła na wesoło”. Wszystkim uczniom biorącym udział w akademii gratulujemy udanego występu i dziękujemy za dostarczenie nam wspaniałych wrażeń.

opis p. MK

Po akademii zostały wręczone uczniom dyplomy i nagrody zdobyte:

- w konkursie zorganizowanym z okazji Dnia Tabliczki Mnożenia,

- za udział w pokazie "Mam talent" oraz

- za zaangażowanie w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. 

*

14 października -  Dzień Edukacji Narodowej

*

15 października - Wycieczka do sztolni „Królowa Luiza” w Zabrzu

>>>zobacz zdjęcia<<<

15 października klasa 7b wybrała się na wycieczkę do sztolni „Królowa Luiza” w Zabrzu. Uczniowie mogli poczuć się przez chwilę jak prawdziwi górnicy. W kaskach na głowach przemierzaliśmy chodniki starej kopalni, niekiedy mocno schyleni w niskich korytarzach. Przewodnik opowiadał o pracy pod ziemią, zarówno ludzi, jak również maszyn górniczych. Przed wyjściem na powierzchnię odbyliśmy przejażdżkę kopalnianą kolejką.

opis p. JŻ    

*

19 października -  I Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w Scrabble Belgijkę

19 października w ZSO nr 11 w Maczkach odbyły się I Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w Scrabble Belgijkę zorganizowane przez p. Joannę Leś i p. Sławomira Wiśniowskiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice trzeciej klasy gimnazjum: Wiktoria Durleta i Julia Jaroszewska. Podczas turnieju każdy z graczy miał przed sobą swój własny zestaw do gry oraz planszę. Osoba prowadząca belgijkę każdorazowo losowała litery na stojak główny podając je jednocześnie głośno wszystkim uczestnikom, a Ci wybierali wskazane litery z własnych zestawów. Gracze umieszczali litery na swoich stojakach i w wyznaczonym czasie (2minuty) starali się wymyślić jak najdroższy ruch. Po zakończonym czasie prowadzący belgijkę wybierał najdroższy ruch i umieszczał go na planszy głównej, a każdy z graczy analogicznie na własnej. Po każdej rundzie gracze sumowali zdobyte przez siebie punkty i podawali ich sumę sędziemu. Wygrała Natalia Mówka, która w ciągu wszystkich rund zgromadziła największą ilość punktów – 507 na 672 możliwych do zdobycia. Nasze zawodniczki uplasowały się na 17 miejscu z sumą 315 punktów oraz na 22 z sumą 262 punktów. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych turniejach.

opis p. AS

*

22 października - Dzień Papieski

>>>zobacz zdjęcia<<<

Październik to miesiąc kojarzony przez wielu z nas z wielkim wydarzeniem historycznym, a mianowicie wyborem Polaka na tron Piotrowy. Papież Jan Paweł II niestrudzenie przypominał nam Bożą naukę. By nauczanie papieża nadal było żywe, od kilkunastu lat organizowane są Dni Papieskie. Tegoroczny Dzień Papieski przebiegał pod hasłem W promieniowaniu Ojcostwa. Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótki montaż poetycko-muzyczny, który zaprezentowali w kościele MBN Pomocy w Sosnowcu - Ostrowach Górniczych oraz w szkole.

opis i zdjęcia p. AP i ks. Grzegorz

*

23 października - Warsztaty teatralne

>>>zobacz zdjęcia<<<
 

23 października klasa 4a uczestniczyła w warsztatach teatralnych „Pokonujemy bariery”. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 6 w Sosnowcu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery „Bądź architektem swojego szczęścia”. Nasi uczniowie przy pomocy prowadzących zajęcia odgrywali różne scenki pantomimiczne i brali udział w ciekawych zabawach integracyjnych.

opis i zdjęcia p. AK

*

23 października - Młodzieżowy budżet obywatelski - tak głosowaliście!

*

23 października - Wygrana w Regionalnym Konkursie „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna”

>>>zobacz zdjęcia<<<

>>>zobacz film<<<

 

Mamy sukces!!!

Drużyna z klasy IIa w składzie:

1. Nikola Gutowska

2. Izabela Kraus

3.  Łukasz Kaszuba

zajęła I miejsce w Regionalnym Konkursie „Zagłębie Dąbrowskie – Moja Mała Ojczyzna”.

Gala finałowa konkursu odbyła się 23 października 2018 r. w Sali Widowiskowo – Koncertowej Muza w Sosnowcu, po zakończeniu III etapu „Szansa na sukces z zespołem FEEL”. Uczniowie wspaniale zaprezentowali jedną wylosowaną przed występem piosenkę zespołu FEEL.

Całą klasą przy dużym wsparciu pani wicedyrektor Olgi Chodakowskiej i wychowawcy pani Grażyny Pniak dzielnie kibicowaliśmy drużynie. Mamy puchar, nagrody rzeczowe i Wielkie Wielkie BRAWA.

opis p. GP

Informacja o konkursie

                            

*

24 października -  Lekcja biblioteczna

>>>zobacz zdjęcia<<<

24 października klasy 5 uczestniczyły w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prawdziwą lekcję patriotyzmu przygotowali dla nich harcerze z Kręgu „Korzenie”.  Przedstawili oni młodym słuchaczom historię odzyskania niepodległości oraz zapoznali z najwybitniejszymi postaciami z tego okresu. Omówili też dzieje ZHP. Był także konkurs wiedzy z nagrodami, który wygrali Alicja Mazur, Oliwier Jaroszewski i Magdalena Durnaś. A wszystko to przeplatane wspólnym śpiewaniem – harcerze przygotowali śpiewniki dla naszych uczniów. Po słodkim poczęstunku, pełni wrażeń, wróciliśmy do szkoły.

opis i zdjęcia p. DA

*

24 października -  Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Dzisiejszy dzień był świąteczny nie tylko dla uczniów klas pierwszych i Ich rodzin, lecz także dla całej społeczności naszej szkoły. Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych odbyła się o godz. 9.00 w sali gimnastycznej. Wspaniałą prezentacją programu artystycznego pierwszaki udowodniły, że w pełni zasługują na miano uczniów. Gromkie brawa, licznie zgromadzonych gości były tego potwierdzeniem. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie zostały pasowane przez pana dyrektora Jakuba Wiśniewskiego na uczniów. Dyplom otrzymany z rąk pani wicedyrektor Olgi Chodakowskiej był uwieńczeniem uroczystości. Po wspólnych zdjęciach uczniowie klasy Ia i klasy Ib wraz z wychowawcami rozeszli się do sal na słodki poczęstunek.

opis p. BP

>>>zobacz djęcia<<<


>>>zobacz film<<<
 

*

26 października -  Kręgosłup – ważna rzecz…

>>>zobacz zdjęcia<<<

26 października pierwszaki brały udział w nietypowych zajęciach, jakie zorganizowali dla nich studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W ramach realizowanego na studiach projektu „Szkoła Pleców dla Dzieci”, studenci postanowili porozmawiać z pierwszoklasistami o tym, co jest ważne dla zachowania prawidłowej postawy ciała. W czasie rozmowy i wspólnej zabawy dzieci uczyły się, jak przyjmować właściwą postawę ciała w pozycji stojącej i siedzącej. Studenci przekonywali najmłodszych uczniów szkoły, by nie obciążali swoich plecaków rzeczami, które w danym dniu nie są potrzebne na zajęciach szkolnych. Pokazali, jak prawidłowo ułożyć książki, zeszyty i przybory w tornistrze. Później nauczyli pierwszoklasistów regulowania pasków tornistra tak, aby pozostawał na plecach na właściwej wysokości.
To było bardzo pouczające i miłe spotkanie.

opis i zdjęcia p. MD.

*

29 października - Wizyta w Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu

>>>zobacz zdjęcia<<<

29 października uczniowie naszej szkoły udali się do Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, by tam przedstawić montaż słowno – muzyczny pt. Promieniowanie Ojcostwa. Wśród widzów były osoby z Dziennego Ośrodka Opieki, jak również chorzy z hospicjum stacjonarnego wraz z opiekunami. Występ dostarczył zebranym wielu wzruszeń i emocji.
Po występie mieliśmy możliwość zwiedzenia budynku i rozmowy z osobami z Dziennego Ośrodka Opieki. Zaprezentowano nam prace plastyczne, ozdoby i rękodzieła wykonane przez pensjonariuszy Ośrodka. Wracaliśmy pełni zadumy i refleksji

opis i zdjęcia p. AP

*

30 października – Bal Wszystkich Świętych

30.10.2018 po raz piąty w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych zorganizowany przez katechetów i wolontariuszy z Koła Wolontariatu. Dzieci oprócz tańców mieli zorganizowane zabawy: rysowanie świętego z zasłoniętymi oczami, taniec z piłeczką umieszczoną na plastikowej łyżce, przejście przez tunel. W czasie przerwy można było ugasić pragnienie oraz poczęstować się słodyczami ufundowanymi przez ks. Grzegorza.

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

opis p. AP, zdjęcia Kacper Wanik

*

31 października – Pola Nadziei

>>>zobacz zdjęcia<<<

Od kilku lat w naszej szkole przeprowadzana jest akcja sadzenia żonkili na naszym Polu Nadziei. W tym roku 31 października wolontariusze zasadzili cebulki żonkili i w ten sposób włączyliśmy się w akcję organizowaną przez Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.

opis i zdjęcia p. AP   

 
LISTOPAD
*

6 listopada - Finał X Diecezjalnego Konkursu Literackiego i Fotograficznego

>>>zobacz zdjęcia<<<

6 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach odbył się finał X Diecezjalnego Konkursu Literackiego i Fotograficznego "Religijny obiekt o charakterze patriotycznym". Z naszej szkoły wyróżnienie zdobył Tomasz Pietraszkiewicz.

Gratulujemy!

opis i zdjęcia p. AP   

*

6 listopada - Igrzyska Dzieci i Młodzieży w badmintonie

>>>zobacz zdjęcia<<

6 listopada 2018 roku odbyły się Sosnowieckie Igrzyska Dzieci i Młodzieży w badmintonie. W Igrzyskach Dzieci naszą szkołę reprezentowali dziewczęta i chłopcy z klasy VI: Kinga Brzezoń, Maja Fuks, Szymon Sapota, Filip Sapota. Na dwanaście startujących w zawodach szkół dziewczęta wywalczyły 5. miejsce natomiast chłopcy miejsce 8.
Igrzyska Młodzieży reprezentowali dziewczęta i chłopcy z klasy VII, VIII i III gimnazjum. W kategorii dziewcząt: Julia Cieślik, Amelia Kaszuba. W kategorii chłopców: Kacper Wanik, Kamil Kubiczek. Dziewczęta zdobyły 2. miejsce i weszły do ¼ finału wojewódzkiego, chłopcy zajęli 3. miejsce.

 

Gratulujemy!

opis i zdjęcia p. MR

*

7 listopada - Sukces w Regionalnym Konkursie Recytatorskim "Poeci polscy"

>>>zobacz zdjęcia<<<

7 listopada uczennice klasy IIa wzięły udział w Regionalnym Konkursie Recytatorskim "Poeci polscy" zorganizowanym przez SP nr 23 w Sosnowcu.

Nikola Gutowska zajęła I miejsce a Izabela Kraus II miejsce.

 

Dziewczynki otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

 

Gratulujemy!!!

 

przygotowanie, opis i zdjęcia p. Grażyna Pniak

*

9, 11 listopada - Obchody 100.  rocznicy odzyskania niepodległości

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

>>>zobacz zdjęcia<<<

 

Jak co roku uczciliśmy ten dzień uroczystą akademią. Najpierw została ona zaprezentowana w szkole (9 listopada), a następnie 11 listopada wystąpiliśmy w kościele parafialnym. Inscenizacja słowno muzyczna przedstawiała historię naszego narodu od czasów I wojny światowej, poprzez II wojnę światową, okres walki z komunizmem do czasów współczesnych. Zaprezentowane wiersze, pieśni patriotyczne i współczesne utwory znakomicie podkreśliły tą ważną rocznicę

100-lecia odzyskania niepodległości.

opis p. AK

*

11 listopada - 100.  rocznica odzyskania niepodległości

*

12 listopada – Wycieczka do kina

>>>zobacz zdjęcia<<<

W miniony poniedziałek - tj. 12.11.2018 r. odbyła się wycieczka dzieci, pilnie uczęszczających na Nabożeństwa Różańcowe, zorganizowana przez ks. Grzegorza.
O godzinie 8.45 zebraliśmy się na placu kościelnym, skąd przeszyliśmy na przystanek autobusowy linii nr 28. Wiele dzieci po raz pierwszy w swoim życiu jechało autobusem - co sprawiło im niezwykłą radość. Po opuszczeniu autobusu w Dąbrowie Górniczej, odbyła się mała sesja zdjęciowa przy "Pałacu Kultury Zagłębia", "Pomniku Bohaterów Czerwonych Sztandarów" oraz na "Ławeczce Jimiego Hendrixa".

Po wykonaniu zdjęć udaliśmy się do kina Helios, na seans bajki pod tytułem "Hotel Transylwania 3". Przed wejściem na salę kinową, każde dziecko wyposażyło się w popcorn i pepsi. Po zakończeniu projekcji bajki, całą grupą poszliśmy na małą przekąskę do KFC. W wyśmienitych nastrojach dojechaliśmy autobusem do Kazimierza Górniczego, skąd ruszyliśmy piechotą pod plebanię. Podczas spaceru, dzieci dzieliły się pozytywnymi opiniami dotyczącymi całej wycieczki. Dla umilenia czasu, wraz z księdzem Grzegorzem dzieciaki śpiewały piosenki, których nauczyły się na lekcjach religii.
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała i niezmiernie dziękujemy księdzu Grzegorzowi za jej zorganizowanie :).

 

*

13 listopada - Zawody  Rejonowe – Badminton Igrzyska Młodzieży  Szkolnej

>>>zobacz zdjęcia<<<

13 listopada 2018 roku odbyły się zawody rejonowe – Badminton Igrzyska Młodzieży  Szkolnej. Zawody  ¼ finału wojewódzkiego odbyły się w Jaworznie. Naszą szkołę reprezentowały:  Amelia Kaszuba i Julia Cieślik. W końcowej klasyfikacji  zajęły 3. miejsce.

 

Gratulujemy!

opis i zdjęcia p. MR

*

15 listopada – Zaproszenie do udziału w konkursie

Szkoła Podstawowa nr 33 oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu zaprasza uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych do udziału w międzyszkolnym konkursie „Kodujemy w języku Scratch”

Konkurs polega na przygotowaniu gry edukacyjnej (quiz, labirynt, program) na dowolny temat. Więcej informacji w załączniku nr 1.

 

       zał. nr 1.      zgoda     zał. nr 2

*

15 listopada – Wizyta przedszkolaków

>>>zobacz zdjęcia<<<

Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 31 również uczciły setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod przewodnictwem pani dyrektor mgr Doroty Radeckiej oraz swoich wychowawczyń wspaniale zaprezentowały program artystyczny z okazji tego Święta. Były pięknie recytowane wiersze, śpiewane piosenki oraz tańce, które wprawiły w zachwyt zarówno zgromadzone w sali gimnastycznej dzieci z klas I -III, jak i uczestniczących w przedstawieniu: pana dyrektora mgr Jakuba Wiśniewskiego oraz nauczycieli. Wielkie brawa i podziękowania dla Małych Artystów!

opis p. BP, zdjęcia ks. GK

*

15 listopada –  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

>>>zobacz zdjęcia<<<

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wychowawcy klas przeprowadzili liczne pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie klas Ia i Ib wykonali prace plastyczne pod hasłem: „Mamo, tato, co Ty na to?” oraz  „Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia”. Natomiast uczniowie klasy IIa zaprezentowali scenki dramowe – Jak możemy reagować, gdy ktoś w naszym otoczeniu pali papierosy. A uczniowie klasy IIIa wzięli udział w konkursie wiedzy „Dlaczego palenie papierosów szkodzi zdrowiu?” Uczniowie klas IV – VII oraz klasy III gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli techniki wykonali plakaty promujące rzucanie palenia papierosów.

opis i zdjęcia p. OCh    

*

15 listopada –  Zwycięstwo w Miejskim Konkursie Fotograficznym!

>>>zobacz zdjęcia<<<

15 listopada w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu odbyła się, w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, Gala Finałowa podsumowująca miejski konkurs fotograficzny i filmowy ,,Sosnowiec rzuca palenie", w ramach Kampanii "Jabłko zamiast papierosa". Honorowym gościem uroczystości była Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Barbara Dolniak.

 

Miło nam poinformować, że nasz uczeń Aleksander Mazur z klasy III a gimnazjum zdobył I miejsce!

Gratulujemy!

 

Organizatorami kampanii byli: Szkoła Podstawowa nr 30, Urząd Miasta Sosnowca oraz NZOZ Nasza Przychodnia.

*

19 listopada – "Jesień w poezji"

>>>zobacz zdjęcia<<<

19 listopada w Bibliotece Miejskiej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klasy III pt. "Jesień w poezji". 

Spośród wszystkich recytujących dzieci, zostało wyłonionych 3 zwycięzców:

1. miejsce –  Maciej Miodek,

2. miejsce – Olga Wartak,

3. miejsce – Magdalena de Costres. 

opis i zdjęcia p. ES   

*

20 listopada – Konkurs recytatorski

>>>zobacz zdjęcia<<<

W Szkole Podstawowej nr 9 w Sosnowcu odbyła się VII edycja konkursu recytatorskiego dla uczniów klas I – III pt. „Humor w wierszach M. Konopnickiej, J. Brzechwy i J. Tuwima”. Celem konkursu była popularyzacja literatury znanych polskich poetów, rywalizacja i konfrontacja dzieci o podobnych zainteresowaniach oraz możliwość zaprezentowania własnej interpretacji znanych tekstów. Naszą Szkołę reprezentowali: Natalia Stopa z kl. I a, Antonina Komar z kl. I b, Izabela Kraus z kl. II a, Nikola Gutowska z kl. IIa i Maciej Miodek z kl. III a. Zarówno prace plastyczne, związane tematycznie z prezentowanymi utworami (które były jednym z warunków udziału w konkursie), stroje, jak i same brawurowo wykonane prezentacje budziły zachwyt jurorów oraz licznie zgromadzonej widowni. Natalia Stopa z kl. I a zdobyła wysokie II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a konkurencja była ogromna! Pozostali uczestnicy również stanęli na wysokości zadania. Wielkie brawa dla naszej Ekipy!!!

opis p. BP      

*

21 listopada – Przedszkolaki na szkolnych zajęciach

>>>zobacz zdjęcia<<<

Grupa przedszkolna  „Motylki” Miejskiego Przedszkola nr 31 w Ostrowach Górniczych, której sala mieści się w naszej Szkole, razem ze swoimi paniami uczestniczyła w zajęciach klasy I a prowadzonych przez wychowawczynię tej klasy – p. Beatę Piątek. Dzieci rozmawiały o zmianach zachodzących w pogodzie i w przyrodzie późną jesienią. Zarówno pierwszoklasiści, jak i przedszkolaki byli bardzo aktywni oraz zainteresowani zajęciami. Dzieci śpiewały, recytowały, czytały, pisały oraz liczyły. Na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały odblaskowe opaski, bo dzieci również muszą być przygotowane do zimy. Było fajnie i wesoło!

opis p. BP   

*

22 listopada – Wyniki V edycji Budżetu Obywatelskiego

 

tabela nr 1

tabela nr 2

22 listopada ogłoszone zostały wyniki głosowania mieszkańców Sosnowca w V edycji Budżetu Obywatelskiego. Z ponad 160 zgłoszonych projektów zakwalifikowanych do realizacji zostało 46 zadań, które otrzymały najwięcej głosów i łącznie mieszczą się w puli środków przewidzianych dla projektów z danej kategorii. Wśród nich są 32 z Lokalnych Stref Konsultacyjnych, 2 ze Strefy Edukacji-Szkolnej, 3 ze Strefy Edukacji-Przedszkolnej. Zostanie również zmodernizowanych 9 pracowni tematycznych. Nasz „główny” projekt, budowa boiska przy szkole, konkurował z 6 innymi w strefie szkolnej małej. Zagłosowało na niego 1386 osób, co dało nam 2 miejsce. Do realizacji zakwalifikował się projekt, na który oddano 1643 głosy. Nasze plany co do modernizacji pracowni tematycznych także się nie powiodły, projekty zajęły ostatecznie 7. i 8. miejsce.
Pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy oddali swoje głosy na nasze projekty. Pomimo niekorzystnego wyniku, bardzo cieszy nas fakt tak dużego zainteresowania i poparcia dla naszych projektów, co jest dla nas dowodem słuszności podejmowanych przez nas działań.

 

Dziękujemy i liczymy na dalsze wsparcie
Pomysłodawcy projektów

*

23 listopada – Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

*

23 listopada – Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

>>>zobacz zdjęcia<<<

Duże i małe, kolorowe i puchate – mięciutkie… Pluszaki opanowały dzisiaj naszą szkołę! Prawie każdy ma swojego ulubionego, którym bawił się w dzieciństwie, a teraz ciepło go wspomina. Miś, bo o nim mowa, ma dziś swoje święto.
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Ponieważ w tym roku 25 listopada wypadł w niedzielę, postanowiliśmy świętować razem z misiami już w piątek – 23 listopada.
Mały Samorząd Szkolny zorganizował dla uczniów klas I – III Konkurs Plastyczny pt. „Wszyscy kochamy misie…” Uczniowie mieli wykonać portret misia, według własnego pomysłu i wybraną przez siebie techniką. Temat konkursu od razu spodobał się dzieciom – ruszyła więc dziecięca wyobraźnia.
Do organizatora wpłynęło razem 45 misiowych portretów. Wybór był bardzo trudny, bo wszystkie misie były oryginalne i bardzo pięknie wykonane. Oficjalne wyniki zostały ogłoszone na apelu szkolnym. Oto one:
I miejsce – Roksana Ściskała – kl. Ib
II miejsce – Barbara Stępel – kl. Ia
III miejsce – Maja Piątek – kl. IIa
Wyróżnienia otrzymali: Cezary Witkowski – kl. Ia, Lena Nowak – kl. Ib, Emilia Walotek – kl. IIa i Ala Nowak – kl. IIIa
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz gromkie brawa i gratulacje od rówieśników i nauczycieli. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane na I piętrze szkoły i pięknie ozdabiają szkolny korytarz.
Pierwszaki w misiowych przebrankach spacerowały po szkole i częstowały wszystkich cukierkami. Mali i duzi, wraz ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi, wzięli udział w szkolnej sesji zdjęciowej. Chociaż pluszowy miś ma już podobno ponad 100 lat, dla dzieci (i nie tylko) zawsze będzie ulubioną przytulanką.
Mały Samorząd Szkolny wspólnie z Samorządem Uczniowskim klas starszych, dziękuje wszystkim za wspaniałą zabawę.

 

Organizator: Mały Samorząd Szkolny
Opiekun – M. Dworczyńska

*

23 listopada – Wycieczka klasy Vb

>>>zobacz zdjęcia<<<

23 listopada 2018 r. klasa 5b uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez producenta ozdób choinkowych „Decora” w Miechowie. Uczniowie poznali proces produkcji bombek choinkowych oraz mieli możliwość wykonania własnej ozdoby.

opis i zdjęcia p DA      

*

23 listopada – Maraton Zumba fitness

>>>zobacz zdjęcia<<<

23 listopada 2018 roku odbył na hali sportowej w Sosnowcu Maraton Zumba fitness.  Dziewczęta naszej szkoły z klas: III gimnazjum, VII a, b, oraz VI a brały udział w tym wydarzeniu. Podczas trwania maratonu dziewczęta poznały różne formy treningowe oraz układy choreograficzne.

opis i zdjęcia p MR     

*

27 listopada – Lekcja historii na żywo

>>>zobacz zdjęcia<<<

Dzisiaj ponownie gościliśmy rycerzy z bractwa „Kerin”. Przedstawili nam historia odrodzenia naszego kraju, czyli jak z potężnej Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku zniknęliśmy z wszelkich map, po to, by po stu dwudziestu trzech latach niewoli ponownie móc mówić swobodnie w języku polskim. Zajrzeliśmy do Konstytucji

3-ciego Maja, byliśmy świadkami Powstania Kościuszkowskiego, a także zobaczyliśmy wspaniałego Marszałka Piłsudskiego, obserwując jego poczynania od lat najmłodszych aż do Bitwy Warszawskiej. Wszyscy uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w tej lekcji historii na żywo.

opis i zdjęcia p DA    

*

29 listopada – Wycieczka do Osikowej Doliny

>>>zobacz zdjęcia<<<

29 listopada uczniowie klasy Ib i IIIa uczestniczyli w wycieczce do Osikowej Doliny. Wzięli tam udział w ciekawych zajęciach, zorganizowanych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Osikowe warsztaty to niebanalna forma edukacji, rozwoju kreatywności i zdolności manualnych poprzez zabawę. To również wyjątkowe połączenie edukacji, tradycji, rękodzieła i ekologii. Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych dekoracji dzieci zabrały ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię, jaką dał im czas spędzony w świecie kolorowych osikowych płatków.


Organizatorzy:
J. Klich – M. Dworczyńska

*

30 listopada – Sukces w IV edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego „Ocalić od zapomnienia”

>>>zobacz zdjęcia<<<

Klasa II a wzięła udział w IV edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego „Ocalić od zapomnienia” pod hasłem „Patriotyczny znaczek pocztowy

na 100-lecie niepodległości” zorganizowany przez Filię nr 13 Maczki MBP oraz ZSO nr 11 w Sosnowcu.

Temat prac nie był łatwy, jednak zabraliśmy się do pracy. Uczniowie wykonali kilkanaście ciekawych prac. Wybraliśmy i przekazaliśmy organizatorom 8 najciekawszych zgodnych z tematem, wyróżniających się oryginalnością, pomysłowością i kreatywnością. 30 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste nagrodzenie zwycięzców: uczniowie naszej szkoły (kl. 2a)

Łukasz Kaszuba zajął I miejsce

Nikola Gutowska – II miejsce.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy!!!

opis i zdjęcia p. GP     

*

30 listopada – Andrzejki w klasach I – III
 

>>> zdjęcia klasa 1a<<<

>>> zdjęcia klasa 1b<<<

>>> zdjęcia klasa 3a<<<

„Święty Andrzej dzisiaj wskaże, co Ci los przyniesie w darze”

W naszej szkole dzieci z klas I – III wesoło bawiły się podczas andrzejkowych wróżb, które prowadziła pani Joanna z Muzeum w Sosnowcu. Były różne wróżby i przepowiednie, a wśród nich tradycyjne lanie wosku. Uśmiech cały czas gościł na naszych twarzach, bo impreza była świetna. Zobaczymy, czy wszystkie wróżby się spełnią. Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre – tak!

organizator p. BP 

 
GRUDZIEŃ
 
*

4 grudnia – Spotkanie z Rzecznikiem Konsumentów

>>>zobacz zdjęcia<<<

4 grudnia klasy 8 gościły na lekcji WOS-u Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Sosnowcu p. Adriannę Peć. Uczniowie zostali zapoznani z prawami konsumenta dokonującego zakupów w sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych. Omówione zostały także zagadnienia dotyczące składania reklamacji i zwrotu towaru. Informacje te przydadzą nam się w codziennym życiu.

opis i zdjęcia p DA